مقالات

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران چیست؟

فرآیند فیلتراسیون فیلتر ممبران تصفیه آب یک روش جداسازی فیزیکی است که با توانایی جداسازی مولکول ها در اندازه ها و خصوصیات مختلف انجام می شود. نیروی محرک آن اختلاف فشار بین دو طرف یک غشای ویژه است ( ممبران در زبان فارسی به معنی کلمه غشاء است ). کلاس علوم به ما آموخت که اسمز یک فرآیند طبیعی است که توسط آن ، آب و مواد مغذی به سلولهای زنده تأمین می شود. غشای سلولی یک غشای نیمه نفوذ پذیر طبیعی است ، به این معنی که فقط مواد منتخب می توانند از آن عبور کنند ، و سایرین نمی توانند. یک غشای اسمزی اجازه می دهد تا فقط آب به راحتی از آن عبور کند ، زیرا قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر است و قطر باکتری موجود در آب 0.02 میکرومتر است.

بنابراین عبور انواع آلودگی ها را نیز محدود می کند. اگر چنین غشایی دو محلول آب را با غلظت های مختلف از هم جدا کند ، اسمز باعث می شود آب از محلول رقیق شده به داخل محلول غلیظ تر منتقل شود.

                                           

فیلتر ممبران چگونه کار می کند؟

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی به دو روش عمل می کند که شامل موارد زیر می باشد.

 فیلتر ممبران به عنوان یک مانع فیزیکی

در ابتدایی ترین اصطلاحات ، فیلتراسیون غشایی شامل عبور یک جریان خوراک از طریق سیستم غشایی است که آن را به دو جریان مجزا تقسیم می کند ، معروف به نفوذ و بازدارنده. غشایی که آنها را از هم جدا می کند یک سد فیزیکی با خصوصیات بسیار تخصصی است ، سدی که تنها برخی از اجزای انتخاب شده در جریان خوراک می تواند از آن عبور کند.

مرحله عبور

منافذ فیلتر membrane  دستگاه تصفیه آب خانگی آنقدر کوچک است که در آنگستروم (واحد اندازه گیری طول برابر با یک ده میلیونیم میلی متر) (10-10 متر) اندازه گیری می شود و برای مجبور کردن مایع از طریق آنها به فشار لازم است. در حقیقت ، منافذ موجود برای نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس در فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی پنتیر اورجینال آمریکای بازرگانی پاکاب گستر به قدری کوچک است که حتی با میکروسکوپ الکترونی هم قابل مشاهده نیستند.

انواع فیلتراسیون ممبران

چهار دسته ممبران معمول پذیرفته شده وجود دارد. که این فیلترها براساس اندازه ماده ای که برای جدا کردن از مایع خوراک مورد نیاز هستند تعریف می شوند. انواع غشاء به منظور افزایش اندازه منافذ به عنوان اسمز معکوس ، نانو فیلتراسیون ، اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون شناخته می شوند. که مهمترین آنها اسمز معکوس می باشد که امروزه توانسته تمام نظر ها را جلب و همنیطور بسیار قدرتمند تر عمل کند.

                     

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس (Reverse Osmosis) فرایند تصفیه آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا ( گونه‌ای غشاء است که به مولکول‌ها و یون‌های مشخصی اجازه عبور می‌دهد. این عبور از طریق سازوکار واپخش و گاهی انتشار آسان‌شده به همراه انتقال فعال یا انتقال کنش‌پذیر صورت می‌پذیرد) برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگتر حل شده در آب استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به صورت طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است.

اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی‌که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد، جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید.

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی و بسیاری از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌ها) را حذف می‌کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده دور ریخته می‌شود.

                               

نانو فیلتراسیون چیست؟

نانوفیلتراسیون اجازه می دهد تا یون های کوچک (به عنوان مثال مواد معدنی) از آن عبور کنند ، در حالی که یون های بزرگتر و بیشتر اجزای آلی (مانند باکتری ها ، اسپور ها ، چربی ها ، پروتئین ها ، لثه ها و قندها) را از بین می برند. نانو فیلتراسیون (NF)  در مقایسه با اسمز معکوس (RO) نانو فیلتراسیون به اندازه اسمز معکوس یک فرایند جدایی نیست و از غشایی که کمی بازتر هستند استفاده می کند.

                             

اولترافیلتراسیون چیست؟

(UF) اولترافیلتراسیون شامل استفاده از غشایی است که منافذ در آنها بزرگتر است و فشار نسبتاً کم است. نمک ها ، قندها ، اسیدهای آلی و پپتیدهای کوچکتر مجاز به عبور هستند ، در حالی که پروتئین ها ، چربی ها و پلی ساکاریدها نیستند.

                             

میکروفیلتراسیون چیست؟

(MF)در میکروفیلتراسیون ، مواد جامد معلق ، باکتریها و گلوبولهای چربی معمولاً تنها موادی هستند که اجازه عبور از آن ندارند.

                             

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

به طور دقیق و قاطع نمیتوان گفت کدام فیلتر ممبران از بقیه بهتر است اما ما اینجا در بازرگانی پاکاب گستر با توجه به تجربه های چندین و چند ساله در زمینه دستگاه تصفیه آب و فیلتر دستگاه تصفیه آب و مقایسه بین بیشتر فیلترهای ممبران با نظر سنجی از تمام مشترکان و مصرف کنندگان به این نتیجه رسیدیم که فیلتر ممبران پنتیر اورجینال آمریکایی که بازرگانی پاکاب گستر تنها نماینده انحصاری پخش در استان تهران می باشد، بیش از 95% از مشتریان از نحوه عملکردو همینطور اصلی بودن این فیلتر بسیار راضی بوده اند.

 فیلتر ممبران پنتیر Pentair

فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب Ro باعث کاهش TDS تا 97٪ می شود. فیلتر ممبران های پنتیر محصول کمپانی بسیار معتبر Pentair آمریکا که یک شرکت دانش بنیان می باشد و یکی از بزرگترین پژوهشکده های نفتی دنیا است که اقدام به تولید ممبران های اسمز معکوس در ظرفیت های مختلف کرده است و موفق به اخذ استاندارد بنیاد بهداشت ملی آب امریکا NSF شده است. فیلتر ممبران های منحصر بفرد این کمپانی که توسط شرکت بلومن نماینده انحصاری این شرکت در ایران می باشد وارد شده و‌ پخش می شود، گرچه کمپانی پنتیر در تایوان مستقر می باشد اما متعلق به آمریکاست.

TDS چیست؟

واحد اندازه گیری املاح آب می باشد که هر چه عدد TDS بالاتر باشد املاح بیشتر و هر چه کمتر باشه املاح آب کمتر می باشد و عدد صفر هم به معنای آب مقطر می باشد. ممبران می تواند در بهترین حالت ۹۸/۵ درصد TDS را کم کند، ممبران های ضعیف تر درصد کمتری از املاح آب را حذف می کنند مثلا زیر 90%
به عنوان مثال دیگر اگر TDS آب شهری 500ppm باشذ ممبرانی با کیفیت خوب TDS  را تا زیر 20ppm میاورد.

ویژگی های ممبران PENTAIR

  • دارای استاندارد جهانی NSF
  • عمر طولانی
  • ریجکشن بیش از ۹۸ درصد
  • آبدهی بالاتر از ظرفیت اسمی که روی لیبل درج شده که مثلا ممبران پنتیر ۷۵ گالن ۱۱ لایه در بعضی شرایط تا ۱۵۰ گالن هم آبدهی دارد
  • ممبران های پنتیر می توانند در سختی های بیش از ۲هزار عملکرد ایده الی داشته باشند
  • اطمینان از طعم عالی آب
  • و برای اولین بار ممبران های TLC-75 پنتیر 13 لایه می توانند در سختی های ۴هزار هم عملکرد خوبی داشته باشند

قیمت فیلتر ممبران آمریکایی

هر برند قیمت‌های خاص خودش را دارد و معمولا فیلتر تایوانی ارزان‌تر است، اما قیمت فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی نسبتا بیشتر است به این دلیل که از نظر کیفیت از تمامی فیلتر های دیگر برتری‌هایی دارد و از این جهت قیمت آن نسبتا بیشتر است.

انواع فیلتر ممبران PENTAIR

ممبران های پنتیر در سه مدل و در بسته بندی خاص در بازار عرضه می شود که بازرگانی پاکاب گستر تنها نماینده انحصاری پخش این فیلتر در استان تهران می باشد.

 

نکته آخر برای تشخیص فیلتر ممبران اصلی

برای خرید فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی مراقب باشید نمونه اورجینال این محصول را از نمایندگی های مجاز تهیه فرمایید چرا که برخی محصولات فیک را از مبادی غیر قانونی وارد و در بازار عرضه میکنند و‌ اقدام به چاپ و نصب لیبل های تقلبی این کمپانی روی فیلتر ممبران می نمایند که نه کیفیت دارند نه گارانتی معتبر. شما می توانید برای فعالسازی گارانتی و اطمینان از اصالت ممبران های پنتیر اصلی  آمریکایی کد محصول را در سایت WWW.TRACKPENTAIR.COM که شرح آن بر روی لیبل داده شده است وارد نمایید و از اورجینال بودن محصول مطمئن شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *